Planowanie ciąży przez kobietę chorującą na padaczkę

Planowanie ciąży jest fundamentalną zasadą w epileptologii.
Zaplanowanie ciąży daje czas Tobie i Twojemu lekarzowi prowadzącemu na przygotowanie do tego ważnego czasu.

Najważniejsze aspekty przygotowania do ciąży:

Rozmowa z lekarzem# Nikt nie jest w stanie wykluczyć nieplanowanej ciąży – dlatego ważne jest żeby ten temat poruszyć z lekarzem jak najwcześniej, możliwie już podczas pierwszej wizyty.

Zespół # Wybierz neurologa, ginekologa ewentualnie położną – osoby mające doświadczenie w prowadzeniu kobiet ciężarnych chorujących na padaczkę. Stworzenie współpracującego „zespołu” nie jest trudne, wystarczy wymienić adresy e-mailowe i numery telefonów ,aby w razie potrzeby specjaliści mogli w łatwy sposób skonsultować się ze sobą.

Kontrola # Przed zajściem w ciążę twój lekarz prowadzacy zweryfikuje leczenie przeciwpadaczkowe oraz stopień opanowania napadów.

Supelemntacja # Przedyskutuj i wprowadź suplementację kwasem foliowym.

Wizyty# Zaplanuj z lekarzem częstość wizyt podczas ciąży, możliwe że konieczne będą pomiary poziomu leków przeciwpadaczkowych we krwi.

Zdrowy styl życia# Pamiętaj o zdrowym i regularnym stylu życia, eliminuj znane Ci czynniki mogące wywoływać napady (deprywacja snu, nieregularne przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych). Wyeliminuj nikotynę i używki.

Karmienie piersią# Karmienie piersią jest możliwe i zalecane u ogromnej większości kobiet chorujących na padaczkę. Jest to ważny temat do omówienia już na wczesnym etapie planowania ciąży.

Współuczestnictwo# Włącz partnera/członków rodziny do przygotowań najwcześniej jak to możliwe- podczas wizyt będziecie najpewniej mieć wiele praktycznych pytań na temat przebiegu ciąży, bezpieczeństwa i rodzicielstwa.

Który z wymienionych punktów jest najważniejszy?
Twój lekarz ma trudne zadanie, musi wybrać lek o najniższym ryzyku teratogenności, ale jednocześnie o wysokiej skuteczności w zapobieganiu występującym u Ciebie napadom. Z doświadczenia wiem, że optymalizacja leczenia może trwać nawet kilka – kilkanaście miesięcy. Dlatego poinformuj lekarza o planowanej ciąży jak najwcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *