Poród u kobiety z padaczką

Przedstawiam zalecenia Polskiego Towarzystwa Epileptologii I polskiego Towarzystwa Ginekologii dotyczące zagadnienia porodu u kobiet z padaczką.

Wybór szpitala

Na miejsce porodu kobiety ciężarnej z padaczką powinien zostać wybrany  szpital o najwyższym stopniu referencyjności – wyspecjalizowane centrum zapewniającym najwyższy stopień opieki nad noworodkiem i mamą.

Poród drogami i siłami natury czy cesarskie cięcie?

Rozpoznanie padaczki, samo w sobie, nie jest wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie lub do indukcji porodu.

Jeżeli kobieta nie ma położniczych czynników ryzyka, napady są dobrze kontrolowane, nie ma wskazań do indukcji porodu.

Kiedy rozważa się cesarskie cięcie?

U niewielkiego odsetka chorych, ze znacznym wzrostem napadów padaczkowych, napadami gromadnymi i dużym ryzykiem wystąpienia stanu padaczkowego.

Przebieg porodu

Zasady prowadzenia porodu są takie same jak u kobiet nie chorującej na padaczkę. Zaleca się ciągły nadzór KTG.

Ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego podczas porodu

Ryzyko wystąpienia napadu drgawkowego w czasie porodu jest niewielkie i wynosi 1-2% oraz w ciągu 24 godznin po porodzie kolejne 1-2 %.
Bezsenność, stres i odwodnienie są czynnikami ryzyka wystąpienia napadów. Czynniki te należy zminimalizować, stosując odpowiednią opiekę podczas porodu.

Zastosowanie środków indukujących poród.

Nie ma przeciwskazań do użycia środków indukujących poród, należy jednak pamiętać że u kobiet z przedłużającą się indukcją nasilają się czynniki ryzyka takie jak stres, bezsenność, odwodnienie i należy dążyć do ich zminimalizowania.

Stosowanie leków przeciwpadaczkowych

Przyjmowane przez pacjentkę leki przeciwpadaczkowe powinny być podawane przed, podczas i po porodzie zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami prowadzącego lekarza neurologa.
Nie powinno się pomijać dawek leków. Można rozważyć dożylną drogę podania, jeżeli dany lek istnieje w formie dożylnej.

 

Kolejny artykuł dotyczył będzie znieczulenia porodu. Zapraszam!

MKB

Bibliografia:
Jędrzejczak J., Bomba-Opoń D., Jakiel G., Kwaśniewska A., Mirowska-Guzel D. Managing epilepsy in women of childbearing age — Polish Society of Epileptology and Polish Gynecological Society Guidelines. Ginekol. Pol. 2017;
88 (5): 278–284. (DOI: 10.5603/GP.a2017.0053
Dupont S. Spécificités de la prise en chargé de la femme épileptique. Presse Med. (2018)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *