Projekt Kobiecość i Padaczka

 

Poziom hormonów w kobiecym organiźmie zmienia się w ciągu życia, wahania te są ściśle zaprogramowane, warunkując dojrzewanie płciowe, cykle miesiączkowe, przebieg ciąży i laktacji, przekwitanie.

Cykliczna zmienność hormonalna na danym etapie życia może wpływać na częstość napadów padaczkowych, czego klasycznym przykładem jest padaczka katamenialna lub zmiana częstości napadów w okresie ciąży i menopauzy.

Ogromna większość Pacjentek która przychodzi do mnie na pierwszą wizytę, ma za sobą już wiele lat leczenia. Pomimo tego, Kobiety nie mają często tak istotnej wiedzy na temat terapii padaczki w kontekście ciąży, interakcji leczenia p-padaczkowego z doustną antykoncepcją i pigulkami « po », zaleceń dotyczących karmienia piersią i wielu innych kluczowych dla Nich tematów.

Każda kobieta jest inna, każda dokonuje w życiu swoich własnych wyborów, dotyczących stosowania antykoncepcji, planowania ciąży, decyzji co do karmienia piersią czy stosowania hormonalnej terapii zastępczej w okresie menozpauzy.

Kobiety mają prawo do wiedzy, dzięki zrozumieniu powyższych zagadnień współpraca lekarza i pacjentki jest nieporównywalnie lepsza.

Zapraszam do śledzenia wpisów w dziale  ARTYKUŁY oraz odwiedzania strony Facebook Kobiecość i Padaczka

Kobiety, macie realny wpływ na przebieg swojej choroby!

Maja Kopytek-Beuzen